Good morning, it is Tuesday 31.3.2015. It is the nameday of Arnošt, tommorow is the nameday of Kvido.

Bulletin

vojaciV neděli odpoledne jsem se byl podívat na dojezd jedné kolony americké jednotky přesouvající se ze cvičení armády NATO v severní části Evropy. Jednotka rozdělená do tří menších skupin přijela do kasáren u pradubického letiště od 13 do 15 hodin. V úseku od Parama ke kasárnám na její příjezd čekalo několik tisíc lidí, většinou s americkými vlajkami a pozdravnými nápisy.

Read more...

dobrakHistorickým úspěchem ZŠ na Dobrovského ulici v Lanškrouně skončil již 8. ročník Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež, který se konal 20. března v Pardubicích. Naše škola tak završila osm a půl roku trvající rozvoj technického a přírodovědného vzdělávání. Do letošního krajského kola postoupilo ze školy pět projektů v soutěži FVTP a dva projekty v soutěži Robo Rawe.

Read more...

vajickoVýstava velikonočních vajíček, spojená se soutěží o nejkrásnější vajíčko Lanškrounska, získává na oblibě. Rok od roku přibývá autorů i vystavovaných exponátů. Letos bylo mezi 320 vystavenými kusy porotou vybráno jako nejkrásnější bílé, jemně vrtané vajíčko s otvorem, z něhož vykukuje kuřátko, od autorky Marcely Výtiskové z Lanškrouna.

Read more...

kenaVe čtvrtek 9. dubna jste od 19 zváni do sálu lanškrounského zámku na nejnovější fotograficko-filmovou projekci Kateřiny a Miloše Motani nazvanou KEŇA & GORILY, červení sloni, zelená mamba a masajové.

Naše cesta povede tentokrát napříč VÝCHODNÍ AFRIKOU. Ve městě Nairobi se podíváme do KIBERY - jednoho z největších slumů na africkém kontinentu.

Read more...

cyklistiPro ty, kdo si na začátku měsíce plánují program, kam vyrazí na kole, přinášíme již nyní rychlou informaci o akci orlickoústeckých turistů. Bude to letos již 27. ročník cykloturistické akce NA DROZDOVSKOU PILU. Proběhne v sobotu 25. dubna a bude vrcholit v Žichlínku v areálu hostince U Filipů.

Read more...

konferenceRobot, který tančí, zaujímá bojové pozice, reaguje na tlesknutí.... jiný zase dokáže najít za překážkami hořící svíčky a sfouknout je.... Roboty s těmito schopnostmi dokáží postavit studenti SOŠ a SOU v Lanškrouně a ZS Nr1 v Dzierzoniowie!

V pátek 27. března předvedli studenti obou škol praktické ukázky naprogramovaných robotů  v rámci konference, která zakončovala týdenní odbornou stáž polských studentů na zdejší škole.

Read more...

150328-hodinaDnes večer mezi půl devátou a půl desátou zhasne osvětlení lanškrounské radnice, gymnázia a malá část veřejného osvětlení. Lanškroun se tak připojí k celosvětové akci Hodina Země.

Read more...

traktorV noci z pondělí 23. na úterý 24. března měl osmadvacetiletý muž z volně přístupného zemědělského areálu v obci Ostrov na Lanškrounsku odcizit uzamčený traktor značky Zetor v hodnotě 250 tisíc korun. Se zemědělským dopravním prostředkem později v obci Dolní Dobrouč havaroval.

Read more...

hrbitovBesedy na téma revitalizace zeleně na lanškrounském hřbitově se zúčastnilo bohužel jen velmi málo občanů. Je to škoda, protože měli příležitost seznámit se s návrhem změn i s jednotlivými kroky, mohli se k plánovanému záměru vyjádřit, případně podat své návrhy.

Read more...

zenaLanškrounští policisté zachránili život ženě, která se pokusila spáchat sebevraždu. Do bezvýchodné situace spojené se složitou životní událostí či zdravotní komplikací se může dostat kdokoliv. Důležité je, jak člověk dokáže takový stav zvládnout. Někdo bohužel přistoupí k tomu, že si dobrovolně sáhne na život.

Tento případ zřejmě nastal i u pětašedesátileté ženy z Lanškrounska.

Read more...